GABIÓN VS. GABIÓNOVÁ STENA?

Táto otázka môže byť pre mnohých ľudí prekvapením. Nie je to predsa ten istý produkt?

Je pravda, že tieto dva termíny sa zameniteľne používajú v článkoch a novinách. Ale v realite sa oba produkty líšia v konštrukcii a v rozsahu ich aplikácie.

VOĽNE STOJACE ALEBO BETÓNOVÉ

Gabióny sú koše vyrobené zo zváraného pletiva a spojené cievkami. Sú uložené na spevnenom povrchu ale nie sú naň žiadnym spôsobom pripojené. Prázdne gabióny sú naplnené kameňmi a potom uzatvorené, na vrch sa uloží ďalšia vrstva gabiónov.

Gabiónové steny, na druhej strane, sú typ panelového oplotenia vyrobeného z dvoch vrstiev. Priestor medzi paralelnými panelmi je tiež vyplnený kameňmi. Ako iné typy oplotenia, gabiónové steny sú permanentne pripojené k povrchu. To je väčšinou urobené pomocou stĺpikov upevnených betónom do zeme, vnútorných stĺpov alebo vonkajších stĺpov.

OPORNÉ ALEBO DEKORATÍVNE

Správne umiestnené gabióny dokážu udržať ťažkú záťaž zo strany. Preto boli prvotne používané v infraštruktúrach ako oporné steny proti svahom a brehom riek.

Ak sa váš pozemok nachádza na svahu alebo má výškové rozdiely, môžete použiť gabióny nielen na dekoráciu vašej záhrady ale i ako podporný a ochranný element.

Gabiónové steny vytvárajú oplotenie, ktoré má vysokú celkovú hmotnosť ale relatívne malú šírku (cca. 20 cm). Sú menej stabilné ako gabióny a menej odolné voči silnému nárazovému vetru. Toto je dôvod, prečo je tak dôležité ich zakotviť do zeme a používať ich na viac ako len dekoratívny element.

NEPRIEHĽADNÉ A TLMIACE 

Obe riešenia majú jedno spoločné: vďaka podobným typom výplní (kamene, skaly, okruhliaky, sklenené guľôčky) gabiónov a gabiónových stien vám obe riešenia poskytnú súkromie. V mnohých prípadoch (malý priemer kameňov), sa obe oplotenia stanú úplne nepriehľadnou stenou, ktorá efektívne stlmí hluk z ulice alebo záhrady vášho suseda.