GALVANICKÉ ZINKOVANIE ALEBO ŽIAROVÉ ZINKOVANIE OPLOTENIA

Ktorá metóda povrchovej ochrany oplotenia je viac efektívna? Mali by ste tomu vôbec venovať pozornosť?

Mali by ste opatrne zvážiť vašu investíciu do oplotenia ohľadom každého aspektu. Prirodzene, máme tendenciu sústrediť sa hlavne na bezpečnosť a atraktívny vzhľad produktov, ktoré obklopujú našu nehnuteľnosť.  Avšak, aby ste boli plne spokojní s vaším rozhodnutím, mali by ste tiež zvážiť životnosť vášho oplotenia.

Panely a pletivá – dôkladne pripravené výrobcom – vám budú slúžiť mnoho rokov bez toho, aby si vyžadovali ďalšiu údržbu alebo opravy. Takže predtým ako urobíte finálne rozhodnutie, zamerajte sa na to, ako bol produkt ošetrený voči premenlivým poveternostným podmienkam.

 

ČO JE GALVANICKÉ ZINKOVANIE?

Najbežnejšia metóda povrchovej ochrany oceľových výrobkov je galvanické zinkovanie. V skratke, tento proces poskytne oceľovým povrchom zinkový povlak. Zinok ochráni oceľ pred koróziou, ktorá je výsledkom interakcie medzi vodou, vzduchom a oceľou. Galvanické zinkovanie je často používané v automobilovom a stavebnom priemysle.  Je tiež aplikované výrobcami kovového oplotenia.

DVE NAJPOPULÁRNEJŠIE METÓDY POZINKOVANIA

V priemyselnom oplotení sa používajú dve populárne metódy pozinkovania:

  • galvanické zinkovanie
  • žiarové zinkovanie

Galvanické zinkovanie sa vykonáva použitím elektrického prúdu, elektrolýzou. Používa sa vtedy, ak sa produkt ešte dodatočne bude maľovať. Galvanické zinkovanie vytvorí hladkú a konzistentnú vrstvu zinku, bez zhrubnutí alebo vtokov, ktoré ovplyvňujú vzhľad panelu alebo pletiva.

Avšak, tento proces má tendenciu byť nepresný, a tak môže spôsobiť, že produkt nebude dostatočne pozinkovaný v ťažko dostupných miestach. Mali by ste tiež mať na pamäti, že poskytnutá vrstva zinku je veľmi tenká, čo spôsobuje, že je menej odolná. Taktiež stojí za zmienku, že niektorí výrobcovia predávajú galvanicky pozinkované oplotenia ako hotový produkt. To je chyba, pretože tento typ oplotenia si vyžaduje dodatočnú vrstvu náteru.

Žiarové zinkovanie sa vykonáva ponorením produktu do horúceho tekutého zinku. To poskytne oploteniu hrubší a odolnejší povlak zvonku i zvnútra stĺpu. Panely, stĺpy a brány, ktoré sú pozinkované touto metódou sú značne viac odolné a zaisťujú ochranu po mnohé roky.  Stojí tiež za zmienku, že takéto produkty si nevyžadujú dodatočnú vrstvu náteru, i keď výrobca ju na vašu požiadavku môže poskytnúť.

Rozdiel medzi galvanickým zinkovaním a žiarovým zinkovaním je natoľko značný, že by ste si mali vedome vybrať oplotenie, ktoré je lepšie chránené pred možným poškodením.