MONTÁŽ ZENTURO GABIÓNOVYCH STIEN SVOJPOMOCNE

Dokáže talentovaný kutil svojpomocne zostaviť gabiónové oplotenie? Áno, ale musí mať na mysli zopár pravidiel.

Gabiónové steny Zenturo sa na pozemkoch Poľska vyskytujú častejšie a častejšie. Používajú sa ako súčasť oplotenia ale aj na výrobu záhradného nábytku ako sú napríklad pergoly. Výhodami Zenturo sú najmä jeho originálny tvar a atraktívny vzhľad.

 

AKO ZOSTAVIŤ GABIÓNOVÚ STENU ZENTURO

Štruktúra produktu je neštandardná. Je vyrobený z dvoch paralelných panelov, dvoch stĺpikov a výplne. I keď to môže znieť zložito, stenu dokážete bezpečne zostaviť svojpomocne.

Tento proces sme detailne opísali v samostatnom článku a teraz chceme iba zdôrazniť niekoľko kľúčových vecí. Prvý krok montáže je upevnenie stĺpikov do dier v zemi, ktoré sú vhodnej veľkosti a naznačenej vzdialenosti. Medzi dierami je potrebné vykopať priekopu a vyplniť ju betónom a potom namontovať prvý stĺp. Dôležité: Musíte sa uistiť, že sú stĺpiky dôkladne namontované vo vertikálnej polohe. Určite budete potrebovať vodováhu.

Ďalším krokom je upevnenie panelov, ktoré sú pripojené na stĺpiky s použitím spojov. Keď sú panely namontované, skontrolujte, či sú rovno vo vertikálnej polohe a paralelne jeden k druhému. Potom postavte druhý stĺp, pripevnite k nemu panel a uistite sa, že je konštrukcia vertikálna. Ak áno, môžete do priekopy naliať betón.

VÝPLŇ GABIÓNOV

Keď sú všetky panely namontované, môžete ich začať plniť. Tento proces nie je až tak komplikovaný ale budete musieť dbať na to aby všetok priestor medzi panelmi bol vyplnený rovnomerne. Vyplatí sa ochrániť diely držiakmi vzdialenosti, ktoré zabránia vydutiu panelov.

Steny Zenturo môžu byť vyplnené prakticky čímkoľvek, čo sa dá kúpiť v stavebninách. Všetky typy kameňov sú veľmi populárne, ale aj drevo (narezané kmene) a kôra. Niektorí ľudia si vyberajú originálnejšie výplne ako napríklad farebné sklo alebo škrupinky orechov.

Po vyplnení, výplň netreba vymeniť pokiaľ nechcete iný vzhľad po výmene fasády vášho domu. Gabiónové steny Zenturo vám umožňujú výmenu náplne vďaka ich prispôsobivosti. Jednoducho vyberte starú výplň a vložte novú dnu.

DODATOČNÁ OCHRANA

Vyplatí sa zabezpečiť každú stenu krytom, vďaka ktorému sa výplň nebude dať vybrať von.  Kryt sa montuje na vrch konštrukcie použitím svoriek alebo oceľových spiniek.

Montáž a zabezpečenie panelov nie je komplikované ale vyžaduje si určitý level vedomostí a zručností. Pamätajte si: ak si nie ste istý, že dokážete namontovať a zabezpečiť stenu Zenturo svojpomocne, vždy môžete o pomoc požiadať profesionála.